Rady

Podívejte se pro inspiraci na nejčastější dotazy. Pokud máte dotaz, napište mi, ráda vám odpovím.

Poslat otázku >

Jakou realitku?

Dobrý den, zvažujeme prodej svého bytu a řešíme, jakou realitku si vybrat. Můžete nám poradit, podle čeho se orientovat?
Dobrá otázka. Zvážila bych jestli jdete vybírat realitku nebo makléře. Realitka a její značka vám dodá jistou garanci kvality. Ale v každé realitce práci odvádí makléř. Dostanete toho nejlepšího nebo nováčka který se právě zaučuje? Bohužel realitní branže je známá velkou fluktuací. Práce makléře je velmi náročná a spousty lidí ji brzy vzdá. Proto spousta síťových realitek je plná nových makléřů, kteří se snaží za každou cenu uspět.
Moje doporučení je věnovat se výběru makléře. Nejčastějším způsobem je začít hledat na internetu, kde si o makléři zjistíte základní informace. Podívejte se na jeho reference nejenom od klientů, ale také na to, jakým způsobem pracuje. Také je velmi důležité se s vybranými makléři sejít a zjistit, jestli si padnete do oka. Protože prodej nemovitosti je také o důvěře a spolupráci a když nezafunguje chemie, jděte hledat dál.

Nechci exkluzivitu!

Setkal jsem se s tím, že po mě realitka požaduje exkluzivitu. Nechci ji poskytnout, protože si myslím, že se pak o mojí nemovitost nikdo nebude starat, když mají jistou smlouvu.
Představte si, že za Vámi příjde zákazník/šéf a zadá Vám nový projekt – prodej  produktu (pro lepší představu zvolíme starší automobil). Určíte si, jak by měla práce vypadat, jakou cenu požadujete, samozřejmě, že chcete prvotřídní servis, nejlepší prezentaci auta, co nejvíce reklamy, chcete aby za Vás vyřídili technickou, přepis auta, smlouvu. Dostanete poměrně komplexní zadání včetně požadované ceny a termínu do kdy má být prodáno. Veškeré náklady spojené s prezentací, smlouvami, komunikací s kupci ponesete vy. Dohodnete se na odměně.

Nakonec Vám klient/šéf řekne:
1)     když se ti to povede zrealizovat, tak ti zaplatím...
2)     pro jistotu zadám ten úkol ještě někomu, a podle toho, kdo jej splní první, ten dostane zaplaceno
3)     chci abys, tento produkt uvedl na trh právě ty, mám v tebe důvěru, ale pro pořádek si pojďme sepsat smlouvu. Budeš na prodeji mého auta pracovat jenom ty, odvedeš svou práci, tvoje odměna bude xxx a dostaneš jí vyplacenou yyy. V ideálním případě, když se ti to povede lépe (Tzn. Za vyšší cenu nebo rychleji) než jsme očekávali, takový bude tvůj bonus za nadstandardně odvedenou práci.

Která z těchto variant Vás bude motivovat pro kvalitní a poctivou práci nejvíce?
Ve kterém případě, budete na projektu pracovat se stejným úsilím po celou dobu prodeje, nejenom první dny?

Udělejte si svůj názor na věc sám, je to Vaše volba, Vaše nemovitost a Vaše peníze. Nicméně já bych neriskovala to, že podmínky nebudou předem známy a sepsány pro obě strany. Jedině tak víte, na čem jste, a vyvarujete se tomu, že nakonec na provizi zaplatíte daleko více a za nekvalitní servis a možná o tom nebudete ani vědět. Prostě to nebudete mít pod kontrolou. Samozřejmě klíčová věc je, že si musíte pečlivě vybrat, komu exkluzivitu poskytnete.

Více realitek = rychlejší prodej?

S manželem vedeme diskuzi na téma, když naši nemovitost bude nabízet více realitek, šance na prodej se zvýší, protože osloví více kupujících. Funguje to tak?
Můj názor je, že toto je naprosto mylná představa. Pokud makléř odvádí svou práci správně, je schopen najít kupce poměrně rychle. Ze zkušeností vím, když nemovitost nabízí více realitek je to nejdražší možná varianta pro prodávajícího (tedy Vás a vašeho manžela). Protože pak se stáváte doslova LOVNOU ZVĚŘÍ díky provizi, která visí ve vzduchu a ničí ještě není. Tak se stává to, že kupní cena, kterou takto makléř slíbí kupujícímu je daleko nižší než ta, kterou byste dostali při exkluzivním zastoupení a třeba i od téhož kupujícího. Hlavním cílem pro makléře v takovémto případě je získat svou provizi za každou cenu.

Chci prodávat sám.

Dobrý den, chtěl bych nejdříve zkusit nemovitost prodat sám, protože si myslím, že to není taková velká věda a nechce se mi platit poměrně vysokou provizi realitce prakticky za nic. Když se mi to nepodaří, pak si nějakou realitku vyberu.
Samozřejmě, že se svou nemovitostí můžete naložit, jak je Vám libo. Můžete ji prodat, kamarádům, sousedům, darovat někomu z rodiny. Možnosti jsou neomezené.
Pokud chcete nemovitost prodat bezpečně a ještě k tomu výhodně vyloučila bych samoprodej, protože ztratíte spousty času tím, že budete objevovat již dávno objevené a s nejistým výsledkem. Díky našim dlouholetým zkušenostem víme, co a jak funguje. Dříve, než jsem se začala věnovat této práci jsem samoprodej našeho bytu zkusila také, protože to přece zvládnu sama, mám známého právníka a inzerce mě nebude stát tolik jako provize realitky... no, ale učinila jsem typické začátečnické chyby, a vytrestala jsem tím, že se prodej protáhnul na 2 roky a mezitím krize učinila s cenou bytu ztrátu 300 000 Kč. Další hromadu peněz na poplatcích za byt. A stejně jsem nakonec požádala o pomoc realitku.

Bohužel jsem v té době nedostala servis jaký jsem očekávala, i když nakonec byt prodali. To byl jeden z impulzů, kdy jsem si říkala, že je obrovský prostor na trhu realit dělat to lépe a jinak.

Nemám čas na prohlídky.

Jak probíhají prohlídky, když nemám čas tam být s Vámi? Jsem hodně zaměstnaná a neumím si představit, že budu k dispozici vždy, když budou mít zájemci čas na prohlídku.
Pokud je nemovitost neobývaná, předáte mi klíče a nemusíte se o nic starat. Pokud v nemovitosti ještě bydlíte, můžete udělat totéž.
Dokonce je lepší, když u prohlídek nemovitosti není majitel, protože se klienti necítí jako na návštěvě, ale lépe si mohou představit svůj nový domov a „volně“ se v prostoru pohybovat. Nechat na sebe působit emoce z prostoru bez pocitu toho, že se to nehodí. Je známo, že prodej nemovitosti je zejména o emocích a vnímání všemi smysly. Například, lidi si rádi šáhnou – např. Otevřou okno nebo dveře na balkón. Když je majitel přítomen toto si nedovolí...

Nejdříve se vystěhovat a pak prodat?

Zvažujeme, jestli se máme se nejdříve vystěhovat do nového a pak byt prodat nebo začít prodávat ihned?
V tomto případě bude záležet na více faktorech. Pokud bude Vaším cílem prodat za co nejvíce v co nejkratším čase doporučuji se vystěhovat a pak prodat. Nemovitosti, kde nikdo nebydlí jsou rychleji prodejné, protože na zájemce to psychologicky působí tak, že to může být ihned jejich. Stačí zaplatit.

Problematická nemovitost.

Mám problematickou nemovitost, prodáte i takovou?
V naprosté většině případů jsou všechny problémy nemovitosti řešitelné. Je možné, že i Váš problém jsme v minulosti již řešili. Navrhuji se nejdříve sejít a říct si, kde problém spočívá. Poté Vám navrhneme možnosti řešení a vy si vyberete, která varianta pro Vás bude nejlepší. Můžete mě kontaktovat na tel. Č. 602 658 673

Před prodejem vymalovat?

Slyšela jsem, že někdo byt před prodejem maloval, myslíte si, že je to třeba?
Děkuji za Váš dotaz.
Zkuste si představit, že prodáváte zeleninu třeba mrkev na trhu. Půjdete ji prodávat tak, jak ji vytáhnete ze země na zahradě a tak jak je ji položíte na rozkládací stolek a nebo ji nejdříve vyčistíte a pěkně vyskládáte do bedýnek, abyste zákazníky zaujala. Pokud budete prodávat nevzhlednou zeleninu, budete muset prodat pod cenou, abyste prodala. Když bude vaše zelenina čerstvá, voňavá a k nakousnutí, můžete si říct o kousek vyšší cenu než konkurence. Ale pozor kilo mrkve prodáte stále za cenu okolo 10 - 20 Kč/kg, těžko ji budete prodávat za 100 Kč/kg.
Stejný princip funguje i u nemovitostí. Tímto se zabývá homestaging. Zkušený homestager Vám přesně řekne jak je třeba s bytem pracovat tak, abyste jej prodala nejvýhodněji.

Kolik stojí homestaging?

Čtu zde o homestagingu, kolik to stojí?
Odpověď na tento dotaz není jednoduchá. Vzhledem k tomu, že každá nemovitost je jiná a v jiném stavu a vyžaduje jiné množství práce. Kalkulaci provádíme až po prohlídce nemovitosti. Základní homestaging poskytujeme svým klientům ZDARMA.

Mám obyčejnou nemovitost.

Mám zájem využít Vašich služeb, ale nevím, jestli prodáváte i obyčejné nemovitosti. Viděl jsem Vaše reference, všechny vypadají krásně, ale já nemám takový pěkný byt, který potřebuji prodat.
Děkuji za Váš dotaz. Ano, prodáváme i zcela obyčejné nemovitosti. A umíme z těch obyčejných vytvořit ty krásné, aby zaujaly kupce. Na to se specializuji. Můžete se podívat do sekce homestaging jak vypadaly nemovitosti před našim zásahem.

Opravdu prodáte za nejvíc?

Jak můžu věřit, že opravdu dokážete prodat za nejvíc?
Je všeobecně známo, že pěkné věci se prodávají lépe a rychleji a že lidi jsou ochotní za ně platit více. Proto jsem se jela učit do zahraničí, kde mají delší praxi, abych věděla jak na to. Netroufla bych si to slibovat, kdybych to nevyzkoušela. A protože jsem si nechtěla dělat testovací prodej na klientech, tak jsem přesvědčila své rodiče, aby prodali svůj byt, abychom to vyzkoušeli... A po odečtení nákladů vydělali 600 000 Kč. Víc než soused, který prodával stejný byt o 3 měsíce dříve vedle ve vchodě.

Máte dotaz? Ráda Vám odpovím.

Pro Vaše rozhodování je dobré vědět informace. Zeptejte se.

Top